ZARZĄDZENIE nr 600/2012 Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie z dnia 17 grudnia 2012r.
ZARZĄDZENIE nr 600/2012
Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie
z dnia 17 grudnia 2012r.
w sprawie wprowadzenia Kodeksu Etyki pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Miasta i Gminy w Katach Wrocławskich
Na podstawie art.33 ust. 3 ustawy z dnia 08 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U z 2001r. Nr 142 poz.1591 z póżn.zm.) oraz art. 7 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1458 z póżn.zm) zarządzam, co następuję:
§ 1. Wprowadzam Kodeks Etyki pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich zwany dalej Kodeksem, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2. Zobowiązuję wszystkich pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich do zapoznania się z uregulowaniami zawartymi w Kodeksie i ich stosowania w pracy.
§ 3. Wykonanie zarządzenia oraz nadzór nad przestrzeganiem Kodeksu powierzam Sekretarzowi Gminy oraz kierownikom komórek organizacyjnych Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich.
§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik do Zarządzenia nr 600/2012
Burmistrza Miasta i Gminy
Kąty Wrocławskie
z dnia 17 grudnia 2012r.
KODEKS ETYKI
PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH
ZATRUDNIONYCH W URZĘDZIE MIASTA I GMINY
W KĄTACH WROCŁAWSKICH
Kąty Wrocławskie 2012r
Celem niniejszego Kodeksu jest sprecyzowanie wartości i standardów zachowania pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich oraz poinformowanie obywateli o standardach zachowania, jakich mają prawo oczekiwać od pracowników przy załatwianiu spraw w Urzędzie.
I. POSTANOWIENIA WSTĘPNE
§ 1.
Ilekroć w niniejszym Kodeksie jest mowa o:
- Urzędzie – należy przez to rozumieć Urząd Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich
- Kodeksie – należy przez to rozumieć Kodeks Etyki Pracowników Samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich
- Pracowniku – należy przez to rozumieć pracownika samorządowego Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich, zatrudnionego w oparciu o ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1458 z póżn.zm)
II. ZASADY OGÓLNE
§ 2.
- Kodeks wyznacza zasady postępowania pracowników samorządowych w związku z wykonywaniem przez nich zadań publicznych.
- Zasady określone w Kodeksie winny być stosowane przez wszystkich pracowników posiadających status pracownika samorządowego, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych, w równym stopniu przez pracowników zatrudnionych z wyboru, powołania , umowy o pracę jak i umowy zlecenia.
- Pracownicy samorządowi traktują pracę jako służbę publiczną. Na zajmowanych stanowiskach służą Państwu i Wspólnocie Samorządowej, przestrzegają porządku prawnego i wykonują powierzone zadania. Służba publiczna opiera się na zaufaniu publicznym i wymaga od pracowników samorządowych poszanowania Konstytucji i innych przepisów prawa oraz stawiania interesu publicznego ponad interes osobisty.
- Pracownicy samorządowi są obowiązani do przestrzegania norm prawnych, etycznych i moralnych , w tym zawartych w Kodeksie.
- Korzystanie z zasobów Urzędu tj. poczty email, dostępu do internetu, telefonów i komputerów, ma nastepować w sposób odpowiedzialny, uczciwy i tylko do celów służbowych.
- Normy Kodeksu naruszają pracownicy, którzy wskutek postępowania, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, ryzykują utratę zaufania niezbędnego do wykonywania zadań publicznych.
III. ZASADY POSTĘPOWANIA
§ 3.
Pracownicy samorządowi obowiązani są dbać o rzetelne wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne z uwzględnieniem interesu Państwa, interesu wspólnoty samorządowej oraz indywidualnych interesów obywateli.
-
W szczególności pracownicy samorządowi powinni przestrzegać i działać zgodnie z zasadami:
1) praworządności;
2) bezstronności i bezinteresowności;
3) obiektywizmu;
4) uczciwości i rzetelności;
5) odpowiedzialności;
6) jawności;
7) dbałości o dobre imię organów Gminy, przyjazny wizerunek Urzędu;
8) przestrzegania norm dotyczących własnego wyglądu, ubioru i godnego zachowania się w miejscu pracy i poza nim;
9) zachowania kompetencji, uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, radnymi, podwładnymi i współpracownikami;
10) dzielenia się wiedzą z innymi pracownikami.
IV. WYKONYWANIE ZADAŃ
§ 4.
Pracownicy samorządowi pełnią urząd w ramach prawa i działają zgodnie z prawem, podejmowane przez nich rozstrzygnięcia i decyzje posiadają podstawę prawną, ich treść jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.
§ 5.
- Pracownicy wykonują obowiązki rzetelnie i bezstronnie wykorzystując w sposób najlepszy swoje kwalifikacje, wiedzę i umiejętności.
-
Pracownik w szczególności:
1) rozpatruje sprawy zgodnie z prawem i bez zbędnej zwłoki, z właściwą wrażliwością i uprzejmością, posługując się językiem prostym i zrozumiałym dla mieszkańców;
2) pracuje sumiennie, dążąc do osiągnięcia najlepszych rezultatów swojej pracy i mając na względzie wnikliwe oraz rozważne wykonywanie powierzonych mu zadań;
3) nie uchyla się od podejmowania rozstrzygnięć oraz odpowiedzialności za te rozstrzygnięcia;
4) jest twórczy w podejmowaniu i wykonywaniu zadań, a wyznaczone obowiązki realizuje aktywnie, angażując w to swoją wiedzę i umiejętności;
5) w rozpatrywaniu spraw nie kieruje się emocjami, ale literą prawa i obiektywizmem;
6) traktuje wszystkich obywateli w taki sam sposób;
7) jest gotów do przyjęcia krytyki, uznania swoich błędów i do ich naprawienia;
8) racjonalnie, oszczędnie i efektywnie gospodaruje mieniem Gminy i środkami publicznymi, będąc gotowy do rozliczenia swoich działań w tym zakresie;
9) dotrzymuje zobowiązań, kierując się prawem i przewidzianym trybem działania;
10) jest lojalny wobec swoich zwierzchników, kolegów i podwładnych oraz gotów do wykonywania służbowych poleceń w sposób gwarantujący poszanowanie prawa i ograniczający możliwość popełniania pomyłek;
11) jest powściągliwy i rozważny w publicznym wypowiadaniu poglądów na temat pracy organów Gminy.
V. MERYTORYCZNE PRZYGOTOWANIE PRACOWNIKA SAMORZĄDOWEGO
§ 6.
- Pracownicy samorządowi dbają o podnoszenie swoich kwalifikacji, kompetencji i wiedzy, a pracodawca w miarę posiadanych możliwości i środków finansowych zapewnia dostęp do publikacji oraz umożliwia udział w różnych formach szkolenia i dokształcania.
-
Pracownik w szczególności:
1) dąży do pełnej znajomości aktów prawnych oraz wszystkich faktycznych i prawnych okoliczności sprawy;
2) rozwija wiedzę zawodową, potrzebną do jak najlepszego wykonywania pracy w urzędzie;
3) jest przygotowany do racjonalnego, merytorycznego i prawnego, uzasadnienia własnych decyzji i sposobu postępowania;
4) jest otwarty na współpracę oraz korzystanie z doświadczenia i wiedzy zwierzchników, kolegów i podwładnych, a w przypadku braku wiedzy specjalistycznej, do korzystania z pomocy ekspertów;
5) jeżeli w sprawie są wyrażane zróżnicowane opinie, dąży do uzgodnień opartych na rzeczowej, merytorycznej argumentacji.
VI. ZASADA PRZEJRZYSTOSCI POSTĘPOWANIA I ZAPOBIEGANIE KORUPCJI
§ 7.
- Pracownik dokłada wszelkich starań, aby jego postępowanie było jawne, zrozumiałe i wolne od podejrzeń o jakąkolwiek formę interesowności czy tez korupcji.
-
Pracownik w szczególności:
1) od uczestników prowadzonych spraw nie przyjmuje żadnych korzyści materialnych lub osobistych, ani obietnic takich korzyści;
2) w prowadzonych sprawach traktuje równo wszystkich uczestników, nie ulega żadnym naciskom;
3) nie dopuszcza do podejrzeń o związek między interesem publicznym i prywatnym;
4) nie demonstruje zażyłości z osobami publicznie znanymi ze swej działalności politycznej, gospodarczej, społecznej lub religijnej, wystrzega się promowania jakichkolwiek grup interesu;
5) nie podejmuje żadnych prac ani zajęć, pozostających w sprzeczności z obowiązkami służbowymi;
6) udostępnia obywatelom żądane przez nich informacje i umożliwia dostęp do publicznych dokumentów zgodnie z zasadami określonymi w ustawach;
7) nie ujawnia informacji niejawnych, do których ma dostęp ani nie wykorzystuje ich dla osiągnięcia korzyści finansowych lub osobistych, zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu zatrudnienia.
VII.ZASADA NEUTRALNOŚCI POLITYCZNEJ
§8 .
- Pracownik w wykonywaniu zadań i obowiązków jest neutralny politycznie.
-
Pracownik w szczególności:
1) nie manifestuje publicznie w miejscu pracy i przy wykonywaniu obowiązków służbowych, swoich poglądów i sympatii politycznych;
2) rzetelnie realizuje swoje zadania i obowiązki bez względu na własne przekonania i polityczne poglądy;
3) dystansuje się od wszelkich wpływów i nacisków politycznych, które mogą prowadzić do działań stronniczych;
4) zapewnia jasność i przejrzystość własnych relacji z osobami pełniącymi funkcje polityczne;
5) nie wykorzystuje wpływów politycznych na rekrutację i możliwość awansu w Urzędzie.
VIII.POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 9.
- Pracownicy zatrudnieni w Urzędzie Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich są zobowiązani do przestrzegania przepisów Kodeksu i kierowania się jego zasadami w pracy i poza pracą.
- Wszyscy pracownicy Urzędu mają obowiązek zapoznania się z niniejszym Kodeksem. Kopię oświadczenia wg wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego Kodeksu dołącza się do akt osobowych.
- Za nieprzestrzeganie przepisów niniejszego kodeksu pracownicy samorządowi ponoszą przewidzianą prawem odpowiedzialność porządkową wynikającą z ustawy o pracownikach samorządowych i kodeksu pracy.
Załącznik do Kodeksu Etyki
(Zarządzenie Nr 600/2012
Burmistrza Miasta i Gminy
Kąty Wrocławskie
z dni 17 grudnia 2012r.)
.........................................
imię i nazwisko
.........................................
stanowisko służbowe
.........................................
komórka organizacyjna
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisany(a) oświadczam, że znana mi jest treść „Kodeksu Etyki pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Miasta i Gminy w Katach Wrocławskich" wprowadzonego Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy w Katach Wrocławskich Nr 600/2012 z dnia 17 grudnia 2012r. i zobowiązuję się do postępowania według jego zasad.
.........................................
Podpis pracownika
Katy Wrocławskie, dnia .........................................
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Osoba odpowiadająca za treść informacji
Antoni Kopeć Data wytworzenia:
08 mar 2013
Osoba dodająca informacje
Andrzej Krysmalski Data publikacji:
14 mar 2013, godz. 13:56
Osoba aktualizująca informacje
Andrzej Krysmalski Data aktualizacji:
15 mar 2013, godz. 20:23