Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Sprawozdanie z posiedzenia Komisji Dróg, Bezpieczeństwa, Porządku w dniu 7 sierpnia 2018

SPRAWOZDANIE Z POSIEDZENIA KOMISJI DRÓG, BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU

W DNIU 7 SIERPNIA 2018 R.

W dniu 7 sierpnia komisja kontynuowała prace nad lokalnym transportem zbiorowym.

W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Antoni Kopeć, radny powiatowy Hieronim Kuryś, przedstawiciele firm świadczących usługi przewozowe osób - Anita i Polbus, autor opracowania koncepcji Lokalnego Transportu Zbiorowego naszej gminy, radca prawny Urzędu Gminy oraz pracownicy Wydziału Dróg i Transportu.

Na tym spotkaniu wyjaśnialiśmy wszelkie wątpliwości i uwagi jakie padały w dotychczasowej pracy nad tym zagadnieniem oraz omawialiśmy realizację wniosków jakie skierowaliśmy za pośrednictwem urzędu. Poza tym chcieliśmy pójść krok do przodu i wyciągnąć wnioski z dotychczasowych dyskusji.

Na wstępie radca prawny udzieliła nam ostatecznej odpowiedzi n/t możliwości wykorzystania autobusu szkolnego do obsługi niektórych, skrajnie położonych miejscowości dla przewozów zainteresowanych mieszkańców. Okazuje się, że obecny stan prawny, zapis w umowie na przewozy uczniów do szkół, nie pozwala na takie praktyki. Obecny na spotkaniu prezes firmy Polbus stwierdził, że inne stany prawne umowy na przewozy szkolne pozwoliłyby na takie praktyki. Oczekujemy jeszcze na ocenę prawną o możliwości wykonania prac koncepcyjnych transportu zbiorowego przez osobę powiązaną z firmą obecnie obsługującą linie dofinansowywane przez gminę.

Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi pisemnej na nasze wnioski z Urzędu Miasta Wrocławia o możliwości wydłużenia linii 132 tak, aby wjeżdżała do Smolca oraz możliwości obsługi miejscowości położonych wzdłuż przejazdu autobusu linii 607 jadącej od Wrocławia do LG. Poza tym wnioski dotyczące wydłużenia w godzinach szczytu, planowanych linii z FAT do Placu Legionów, zmiana biegu linii 807 z Zachowic bezpośrednio do stacji przesiadkowej na Krzykach czy też opracowanie dodatkowych linii dowozowych do dworców kolejowych zostały zrealizowane. Komisja otrzymała odpowiedzi na pytania i wątpliwości, z którymi zmierzaliśmy się przez ostatnie posiedzenia i postanowiliśmy zakończyć etap pytań i przystąpić do precyzowania końcowych wniosków.

Firmy transportowe, które uczestniczyły w poprzednim posiedzeniu komisji 3 lipca otrzymały kompletną dokumentację i miały możliwość do końca lipca składać zapytania, kierować wnioski albo zaproponować inne rozwiązania. Żadna pisemna uwaga lub propozycja nie wpłynęła. Obecni na sierpniowym spotkaniu przedstawiciele firm Anita i Polbus odnieśli się do dokumentacji i zgodnym głosem uznali, że proponowany przebieg tras jest nierentowny. Przewodniczący przypomniał, o czy informowała na poprzednim spotkaniu radna Anna Skórczak, iż zadaniem gminy jest umożliwienie komunikacji mieszkańców, a nie komercyjna usługa i każda miejscowość powinna być skomunikowana pomimo ponoszonych kosztów. Innym wątkiem była propozycja od przewoźników obsługujących naszą gminę, możliwość modyfikacji przebiegu linii za dopłatą przez gminę. Wskazali również, aby uwzględnić w projektowaniu nowych linii istniejącą sieć tak, aby nie powodować dublowania autobusów. Oczywiście zapewnialiśmy, że intencją tych spotkań jest m.in. wykluczenia jakiegokolwiek konfliktu interesów. Doceniamy rolę przewoźników realizujących regularne przewozy na terenie naszej gminy, dlatego zapraszając do dyskusji o transporcie zbiorowym wsłuchujemy się w ich uwagi i propozycje.

Na zakończenie podjęliśmy wnioski do burmistrza:

1. powołanie zespołu roboczego do wypracowania szczegółowych rozwiązań dotyczących uruchomienia zbiorowego transportu lokalnego na terenie naszej gminy w oparciu o otrzymaną koncepcję, wnioski i uwagi jakie zostały przekazane w toku prac nad tym zagadnieniem,

2. o wystąpienie do Rady Miasta i Gminy o zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na realizację zadań związanych z organizacją i funkcjonowaniem transportu zbiorowego na terenie naszej gminy.

Na tym etapie komisja zakończyła swoje prace w zakresie Lokalnego Transportu Zbiorowego.

 

Przewodniczący Komisji Dróg Bezpieczeństwa i Porządku

Mirosław Pawlaczyk

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 sprawozdanie LTZ - sierpień 2018.pdf (PDF, 13KB) 2018-08-16 11:00:13 52 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Magdalena Olszewska 16-08-2018 11:00:13
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Magdalena Olszewska 13-08-2018
Ostatnia aktualizacja: Magdalena Olszewska 16-08-2018 11:00:13